All Categories

Titanyum dioksit kullanımları

May 23,/2022

1.) Boya endüstrisi, titanyum dioksitin, özellikle de çoğu boya endüstrisi tarafından tüketilen rutil titanyum dioksitin ilk büyük kullanıcısıdır. Çin’in otomobil endüstrisinin ve inşaat endüstrisinin gelişmesiyle birlikte, kaplama endüstrisi sadece miktar olarak daha fazla titanyum dioksite ihtiyaç duymakla kalmaz, aynı zamanda çeşitlilik ve kalite için daha yüksek gereksinimlere sahiptir. Titanyum dioksitten, parlak renkten, yüksek gizleme kuvvetinden, güçlü renklendirme kuvvetinden, tasarruf miktarından, çeşitlilikten, ortamın fiziksel stabilitesinden yapılmış boya koruyucu bir rol oynayabilir ve boya filminin mekanik mukavemetini ve yapışmasını artırabilir, çatlakları önleyebilir, ultraviyole ışınlarını ve nem sızıntısını önleyebilir, boya filminin ömrünü uzatabilir. Biz yüksek kaliteli titanyum dioksit üreticisiyiz.

2.) Plastik endüstrisi, titanyum dioksitin ikinci en büyük kullanıcısıdır. Plastiklere titanyum dioksit ilavesi, plastik ürünlerin ısı direncini, ışık direncini ve hava koşullarına karşı direncini artırabilir, plastik ürünlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirebilir, ürünlerin mekanik mukavemetini artırabilir ve hizmet ömrünü uzatabilir.

3.) Kağıt endüstrisi, titanyum dioksitin üçüncü en büyük kullanıcısıdır. Titanyum dioksit, esas olarak yüksek kaliteli kağıt ve ince kağıtta kullanılan bir kağıt dolgu maddesi olarak kullanılır. Kağıtta titanyum dioksit eklenmesi, kağıdın iyi bir beyazlığa, iyi parlaklığa, yüksek mukavemete, ince ve pürüzsüz, baskı sırasında nüfuz etmeyen ve hafifliğe sahip olmasını sağlayabilir. Kağıt yapımı için titanyum dioksit genellikle yüzey işlemi olmadan anataz titanyum dioksit kullanır, bu da floresan beyazlatıcı maddenin rolünü oynayabilir ve kağıdın beyazlığını artırabilir. Bununla birlikte, lamine kağıt, ışık ve ısı direnci gereksinimlerini karşılamak için yüzey işleminden sonra rutil titanyum dioksit kullanılmasını gerektirir.

4.) Titanyum dioksit, yüksek kaliteli mürekkeplerde vazgeçilmez bir beyaz pigmenttir. Titanyum dioksit içeren mürekkepler dayanıklı ve renksizdir, iyi yüzey ıslatma özelliğine sahiptir ve dağılması kolaydır. Mürekkep endüstrisinde kullanılan titanyum dioksitler rutil tip ve anataz tipidir.

5.) Tekstil ve kimyasal elyaf endüstrisi, titanyum dioksitin bir diğer önemli uygulama alanıdır. Kimyasal elyaf için titanyum dioksit esas olarak bir paspas maddesi olarak kullanılır. Anataz tipi rutil tipten daha yumuşak olduğu için genellikle anataz tipi kullanılır. Kimyasal elyaf için titanyum dioksit genellikle yüzey işlemi gerektirmez, ancak bazı özel çeşitlerin titanyum dioksitin fotokimyasal etkisini azaltmak ve titanyum dioksit fotokatalitik etkisinde liflerin azaltılmış rolünden kaçınmak için yüzey işlemine ihtiyacı vardır.

6.) Kauçuk endüstrisindeki titanyum dioksit sadece bir renklendirici olarak değil, aynı zamanda güçlendirici, yaşlanma karşıtı, dolgu etkisine sahiptir. Beyaz ve renkli kauçuk ürünlerde titanyum dioksit ekleyin, güneş ışınlamasında, güneşe dayanıklı, çatlamaz, renk değiştirmez ve uzama oranı büyüktür ve asit ve alkali direncidir. Kauçuk için titanyum dioksit, esas olarak otomobil lastiklerinde ve lastik ayakkabılarda, lastik zeminlerde, eldivenlerde, spor ekipmanlarında vb. Kullanılır, genellikle anataz tipi. Bununla birlikte, otomobil lastiklerinin üretiminde kullanıldığında, ozon ve ultraviyole karşıtı dirençlerini arttırmak için genellikle belirli miktarda rutil ürün eklenir.

7.) Titanyum dioksit de kozmetikte giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Titanyum dioksit toksik olmadığından ve kurşun beyazından çok daha üstün olduğundan, her türlü tütsü tozu neredeyse kurşun beyazı ve çinko beyazının yerini almak için titanyum dioksit kullanır. Kalıcı  bir beyaz elde etmek için tütsü tozuna sadece% 5-8 titanyum dioksit eklenmesi gerekir, bu da baharatı yapışma, emme ve örtme gücü ile daha kremsi hale getirir. Guaj ve soğuk kremlerdeki titanyum dioksit, yağlılık ve şeffaflık hissini azaltır. Titanyum dioksit ayrıca diğer çeşitli baharatlarda, güneş kremlerinde, sabun tabletlerinde, beyaz sabunlarda, tıraş kremlerinde ve diş macunlarında da sıklıkla kullanılır.

8.) Titanyum dioksit, seramiklerde emaye üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Elde edilen porselen sır güçlü şeffaflığa, hafifliğe, güçlü darbe dayanımına, iyi mekanik özelliklere, parlak renklere sahiptir ve kirletilmesi kolay değildir. Genel olarak, çoğunlukla yüksek sıcaklığa dayanıklı anataz titanyum dioksittir.

All