All Categories

Seramik pigmentlerin sınıflandırılması ve özellikleri

May 02,/2022

Seramik pigmentlerin sınıflandırılması ve performansı
Seramik pigmentler sırlı pigmentler ve sır altı yan ailesi olarak ikiye ayrılır. En fazla iki pirinçte, sıvı pigmentler ve katı pigmentler arasında bir fark vardır. Sır pigmentleri esas olarak şunlardan oluşur:

Bir pigment ve bir akıdan oluşur. Lider seramik pigmentleri üreticisi biziz.

Pigment renkli metal oksitler içerir (renklendirici silikat, alüminosilikat, tencere tuzu, asit kabı, ferrit vb. İle basit hükümet ince ve hızlı iki veya daha fazla oksitten oluşur). Beyazlar + seramik pigmentlerde, ~ katı çözeltiler veya süspansiyonlar (bir metastinik asit çözeltisindeki femoral altın gibi) tespit edilir. Akik kırmızısının renk tabanında birer birer sır mor altın). Akı, daha düşük erime sıcaklığına sahip bir vaşaktır ve bileşimi pigmentin rengiyle yakından ilgilidir. Akı üç kategoriye ayrılır: asidik manyetik ve nötr ve bileşimi potasyum bakımından zengin potasyum, sodyum, çan, silikon, Borik asit polisi

Pigmentlerden ve ana minerallerden (veya diğer katkı maddelerinden) oluşan sır altı pigmentleri.  İster sır üstü pigment ister sır altı pigmenti olsun, birincil gereksinim yüksek veya düşük sıcaklıkta yanmaya dayanmaktır.  Belirli bir sıcaklıkta ateşlendikten sonra, gerekli renkler üretilir. Camlı pigmentin ateşleme sıcaklığı yaklaşık% 600 ila% 850 C arasındadır. Sır altı pigmentleri, genellikle 1300C’den fazla olmalıdır
Yukarıda bahsedilen sır üstü ve sır altı pigmentlerinin hepsi katı pigmentlerdir. Sıvı pigmentler, esas olarak elektro-hafif su. Şeftali suyu, mavi su, yeşil su, sarı su, beyaz su (Japonya’da beyaz inci olarak bilinir), çay  suyuna ayrılır. (yani altın çay) gümüş su ve altın su vb. Elektro-optik su, vulkanize bir balsamla  birleştirilmiş reçineik asit metal tuzudur ve daha sonra kalın bir kolloidal yağlı sıvı haline gelmek için uçucu yağlarda ve organik çözücülerde çözülür. Elektrikli su, camlı pigmentle aynı sıcaklıkta ateşlenmeli ve Fata Vadisi’nin farklı incileri parlamalıdır.
Diğer sır altı pigment suyu, çözünür demir dışı metal tuzlarının veya iki veya daha fazla jinyu tuzunun bir karışımının suda çözülmesiyle yapılır. Resim dekorasyonunu kurutmak için, viskozitesini arttırmak için dekstrin, güneş yağı, şurup vb. Eklemek gerekir, böylece boyamadan sonra boyanan viskoz bir sıvı haline gelir. Pigment suyu
vücudun çok ince çene parçacıkları arasına solunur ve daha sonra sır dış tarafa uygulanır ve
ateşlendikten sonra istenilen sır altı rengi üretilir.
Seramik pigmentlerin ateşleme aralığına göre, sır pigmentleri daha düşük ateşleme sıcaklığı nedeniyle daha renkli metal oksitlere sahiptir, bu nedenle pigment renk tipleri de daha fazladır. Porselen sır altındaki rengin genellikle porselen ile aynı anda 1300C’den daha yüksek bir sıcaklıkta ateşlenmesi gerekir ve sırın bileşimi ve sırın erime fonksiyonu,  pigmentin rengini etkilememek için gereklidir. Bu nedenle, bu duruma uygun az sayıda renkli metal oksit vardır, bu nedenle porselen sır altı pigmentlerinin rengi şu anda sınırlıdır.
İngiltere’de yapılan Feldspat beyaz çanak çömlek (beyaz sofra takımı olarak çatallanmış), Fransa’da ince çanak çömlek, Japonya’da çelik çanak çömlek, Sır ateşleme sıcaklığı yaklaşık 1000 ila 1100C arasındadır.  Sır ateşleme sıcaklığı düşük olduğundan, renkli metal oksidin rengi sabittir, bu nedenle kullanılan birçok sır altı pigmenti türü vardır. Çin henüz çok fazla ince çanak çömlek geliştirmemiştir, bu nedenle şu anda, çanak çömlekçiliğin sır altı pigmentinin fazla bir şeye ihtiyacı yoktur. Çin’in porselen üretiminin ihtiyaçlarını karşılamak için, mevcut bazda yeni porselen pigment çeşitlerini artırmak ve renk aralığını genişletmek gerekiyor. Bilimsel yöntemler kullanılarak,  ısı direncini ve renk stabilitesini artırmak için yabancı çanak çömleklerin düşük sıcaklıktaki sır altı pigmentlerine uygun miktarda özel bileşik eklenebilir. Veya erime noktası daha yüksek pigmentlerde, erime noktasını azaltmak, renginin stabilitesini korumak ve kimyasal direncini artırmak için uygun bir akı veya mineralize edici madde eklenir. Sır üstü pigmentlerin gelişimi için yeni bir yöndür.

Sır altı pigmentlerinde, sır altı sarısı sorunu gibi hala birçok yeni araştırma konusu vardır.  Daha önce, sır altı uranyum  sarısı kullanıldı, çünkü uranyum radyoaktif bir elementtir ve başka önemli kullanımlar da vardır. Şimdi, titanyum, titanyum, titanyum ve titanyum gibi yeni pigmentlerin  önerildiği, bunların hepsinin 1300C’lik yüksek sıcaklığa dayanabileceği ve renk değiştirmediği önerilmektedir.  Kurşun oksilat (2PbO· Sarının en belirgin pigmenti olan Sb.O,) bileşiği, sırlarda kullanım için son derece uygundur,  ancak erime noktası çok düşüktür.  Yüksek sıcaklıktaki porselen sır altında kullanılamayacak kadar  akışkandır.  Şimdi, birçok çalışmadan sonra, gri kassiterit kullanımı (CaO · SnO2) Isı direncini artırmak için katı çözüm ile, ne yazık ki henüz ideal gereksinimlere ulaşmamıştır.  Çinko yeşili (Victoria yeşili), titanyum yeşili,  titanyum alüminyum kırmızısı,  titanyum alüminyum çinko kırmızısı, titanyum kalay kırmızısı, altın kırmızısı,  demir kırmızısı gibi diğerleri  Manto kırmızısı, titanyum kırmızısı, vb., Sır altı pigmentleri üzerine yapılan güncel araştırmaların nesneleridir ve önemli sonuçlar elde etmişlerdir,  ancak yavaş  yavaş geliştirilmeleri gerekir.

All